Programul Centrului de Excelenţă Săptămâna 26 noiembrie – 2 decembrie 2012

Istorie 9 1 Parpauta Tiberius 8.XII.2012 9,00 Colegiul Economic Administrativ Iasi
10 1 Iordachescu Lacramioara 8.XII.2012 9,00 Colegiul National „Mihai Eminescu” Iasi
11 1 Sitea Sorin 8.XII.2012 9,00 Colegiul National „Mihai Eminescu” Iasi
12 1 Radu Carmen 14.XII.2012 15.00 Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi
Anunțuri

Programul Centrului de Excelenţă Săptămâna 5 – 11 noiembrie 2012

Istorie 9 1 Enea Sergiu 17.XI.2012 9.00 Colegiul Economic Administrativ Iaşi
10 1 Rusu Aurel 16.XI.2012 15.00 Colegiul „Mihai Eminescu” Iaşi
11 1 Sitea Sorin 17.XI.2012 9.00 Colegiul ”Mihai Eminescu” Iași
12 1 Bunduc Madalina 16.XI.2012 15.00 Colegiul Național

Invitatie „FRANCEZII SI ROMANII IN PRIMUL RAZBOI MONDIAL” 13 nov 2012

• 17.00 (Sala „B. Fondane”, Institutul francez Iaşi): Proiecţia filmului documentar „Francezii şi românii în Primul Război Mondial” de Marcela FERARU

(2008; 52 min.; subtitrare în limba română)

• 18.00 (Sala „B. Fondane”, Institutul francez Iaşi): Lansarea cărţii „Berthelot. De la cultul ofensivei la strategia globală” de Jean-Noël GRANDHOMME

Invitaţi: Jean-Noël GRANDHOMME, acad. Alexandru ZUB, Gheorghe CLIVETI (moderator), Gabriel LEANCA

Întâlnire francofonă în prezenţa Excelenţei Sale Domnul Philippe GUSTIN, Ambasadorul Franţei în România

• 19.30 (Institutul francez Iaşi): Vernisajul expoziţiei documentare „Francezii şi românii în Primul Război Mondial”

Bibliografie Concurs „Tineri pentru democratie”

Cartile s-ar gasi la BCU si Biblioteca Facultatii de Filosofie

  • „Despre democratie” de Robert Dahl.
  • Giovanni Sartori – „Homo videns: Imbecializarea prin televiziune si post-gandirea”,
  • John Keane – „Mass-media si democratia”,
  • Doru Pop – „Mass media si democratia”.

Programul Centrului de Excelenţă Săptămâna 29 octombrie – 4 noiembrie 2012

Istorie 9 1 Enea Sergiu 3.XI.2012 9,00 Colegiul Economic Administrativ Iasi
10 1 Iordachescu Lacramioara 3.XI.2012 9,00 Colegiul National „Mihai Eminescu” Iasi
11 1 Podaru Lucian 3.XI.2012 9,00 Liceul „Miron Costin” Iasi
12 1 9.XI.2012 16.00 Colegiul Negruzzi